לחץ לחיוג: 077-7298734

איציק מצברים

שמירה על המצבר

שמירה על המצבר וטיפול בבעיות

המצבר הינו אחד החלקים החשובים ברכב ובלעדיו לא ניתן להניע את המכונית. המצבר הוא הלב של מערכת החשמל ויש לו תפקיד קריטי ליצירת המתח החשמלי הנדרש להתנעת הרכב ולעבודה תקינה של כל מערכות החשמל. חשוב לדעת כי מצבר מחזיק בין שנתיים לשלוש אך ככל ששומרים עליו ומטפלים בבעיות בזמן, ניתן להאריך את חייו ובעיקר להימנע ממצבים בהם הרכב אינו מניע, כאשר לרוב מקרים אלה קורים בדיוק כאשר ממהרים לפגישה, לקניות או לאסוף את הילדים. לכן, חשוב מדי פעם לבדוק את המצבר ויש בדיקות שניתן לבצע לבד אך יש בדיקות הדורשות ציוד מקצועי שנמצא במוסכים ואצל חשמלאי רכב מורשים.

 

טיפים לשמירה על המצבר

אורך חיי המצבר נקבע לפי מתח הטעינה שמסופק על ידי האלטרנטור. עודף או חוסר טעינה גורמים לקיצור חיי המצבר ולכן חשוב לבדוק את מתח הטעינה על ידי חשמלאי רכב מורשה. כאשר הרכב אינו נמצא בשימוש רב חשוב לבצע את הבדיקה אחת לכמה חודשים מאחר והמצבר מתרוקן ונדרש מתח גבוה להתנעה, במיוחד כאשר יש עומס מערכות חשמל התלויות במצבר, ביניהן חלונות חשמליים, מזגן, אורות ביום, מערכת שמע ועוד.

כאשר חלפו שנתיים מרגע קניית המצבר מומלץ אחת לכמה חודשים לגשת למוסך או לחשמלאי הרכב על מנת לבדוק את תקינות המצבר ואת מתח הטעינה. גילוי מוקדם ימנע תקלות כמו אי יכולת להניע את הרכב, במיוחד בימים קרים כמו בחורף.

כמו כן, חשוב אחת לכמה שבועות לבדוק את גובה המים במצבר. יש לציין כי אם חסרים מים המצבר עלול להפסיק לפעול. יש למלא רק מים מזוקקים מאחר ומילוי מים רגילים יגרום לנזק מידי למצבר ויש להחליפו.

בנוסף, חשוב לבדוק האם יש קורוזיה על הקטבים של המצבר ובמידה ומגלים סימני קורוזיה חשוב לנקות אותם היטב. את הקורוזיה ניתן לנקות באמצעות מים רותחים ואחרי ייבוש מומלץ להתיז חומר מונע קורוזיה. את הספריי ניתן לרכוש בתחנות דלק, במוסכים ובחנויות המתמחות באביזרי רכב.

נקודה נוספת שחשוב לדעת היא בדיקת מיקום המצבר בתושבת. למצבר שאינו יושב היטב במקום עלולים להיגרם נזקים שונים כמו סדק בגוף המצבר, זליגת מים החוצה והופעת קורוזיה, ניתוק כבלים וכדומה. 

 

בדיקה מקצועית

כאמור, יש בדיקות שניתן לבצע על בסיס יומיומי או אחת לכמה ימים כדי לוודא את תקינות המצבר להימנע ממצבי ביש. יחד עם זאת חשוב לפנות לשירות של מוסכי פורד מורשים במידה ויש לכם פורד, או למוסך רלוונטי בהתאם לדגם הרכב שלכם, על מנת לבדוק אחת לתקופה את מתח הטעינה ואת תפקוד המצבר. החלפת המצבר בזמן חוסכת עוגמת נפש והוצאות מיותרות כמו קריאה לגרר או לרכב חילוץ, וכדאי לדעת כי יש מקרים בהם המצבר התרוקן אך הוא עדיין שמיש וכל שנדרש הוא להטעין אותו מספר שעות.

ליצירת קשר מלא את הטופס: